Logo

Uspješni put odvojenog prikupljanja i recikliranja otpada počinje u obitelji, vrtiću i školi.
To je prvi korak u zbrinjavanju otpada, bez obzira na koji način se otpad zbrinjava, a misli se na organizirano skupljanje i razvrstavanje otpada na mjestu nastanka. Neskupljeni otpad završava doslovno svagdje u okolišu i postaje smeće.
Glavne karakteristike odvojenog prikupljanja otpada su:
1. Izdvajanje iskoristivog otpada (stakla, papira, kartona, metala, biootpada, plastike) s ciljem recikliranja odnosno ponovne upotrebe;
2. Izdvajanje problematiĉnih tvari, odnosno opasnog otpada ( ulja, kemikalija, baterija, lijekova itd.) s ciljem detoksikacije i recikliranja;

OTPAD NIJE SMEĆE

Odvojenim skupljanjem i recikliranjem otpada se:
- izbjegava njegovo odlaganje
- omogućuje iskorištavanje mnogih korisnih sastojaka
- smanjuje onečišćenje okoliša
- štede prirodne sirovine
- štedi skupa i dragocjena energija
- štedi novac, zapošljavaju radnici
- smanjuje volumen odlagališta.

Odvojeno odlaganje pojedinih vrsta komunalnog otpada moguće je korištenjem posebnih posuda i spremnika postavljenih na javne površine i u reciklažnim centrima. Za svaku pojedinu vrstu otpada točno je određena veličina, vrsta i boja spremnika ili posuda.

Obrada otpada

Ostali otpad, odnosno neizbjegnuti otpad, prije odlaganja na odlagalište, treba obraditi.
Obrada otpada podrazumijeva:
- iskorištavanje vrijednih svojstava otpada u materijalne i energetske svrhe
- smanjivanje količine i volumena otpada, tako se smanjuje potreba za novim odlagalištima
- potpuno uklanjanje opasnih svojstava otpada.

Obrada otpada je postupni prijelaz prema bezdeponijskom konceptu. Opravdano je planirati obradu otpada samo za onu vrstu otpada koji nije mogao biti recikliran. Postoji niz postupaka mehaničke, fizikalno-kemijske, biološke, termičke i kombinirane obrade prikladne za svaku pojedinu vrstu i stanje ostatnog otpada.

Odlaganje otpada

Odlaganje otpada je djelatnost kontroliranog, trajnog odlaganja otpada na građevine za odlaganje – odlagališta. To je posljednja faza u cjelovitom sustavu upravljanja otpadom. Ne može se izbjeći, ali stalno treba težiti izbjegavanju i smanjivanju otpada.
Otpad na odlagalištu mora:
- biti spremljen na siguran način;
- izoliran od okoliša tokom odlaganja;
- izoliran za dugi niz godina kad se prestane odlagati.

Na odlagalištu se događa niz fizikalno- kemijskih i bioloških reakcija. S obzirom da je otpad mješavina različitih često i opasnih tvari, te reakcije imaju nepredvidiv ishod. Oborine dodatno potiču biološku razgradnju, pa se s potpunim pravom može reći da je odlagalište veliki nekontrolirani reaktor.

KRENI SA KVIZOM

ŠTO JE TO

Sustav odvojenog prikupljanja komunalnog otpada uključuje:
1. Reciklažna dvorišta - posebno opremljena mjesta za odvojeno skupljanje iskoristivog i opasnog otpada iz domaćinstva. Namijenjena su isključivo građanima i stalno su nadzirana.
2. Zeleni otok - djelomično ograđeno mjesto za postavu spremnika za odvojeno prikupljanje manjeg broja otpadnih tvari.
3. Spremnici - namijenjeni su za pojedine vrste otpada. Postavljeni su na javnim površinama, uz spremnike za odlaganje miješanog otpada. Za svaku pojedinu vrstu otpada određena je veličina, vrsta i boja spremnika.

DODATNE INFORMACIJE

U svakom domaćinstvu nastane veliki broj različitih otpadnih tvari štetnih za ljudsko zdravlje i opasnih po okoliš (baterije, otpadna ulja, boje, lakovi, lijekovi, pesticidi...).
Ovisno o vrsti opasnog otpadam može se predati u specijalizirane trgovine (ljekarne..), u reciklažna dvorišta ili specijaliziranom skupljaču i to ih treba predati odvojeno.
Posude i limenke pod tlakom prije odlaganja treba isprazniti.