Logo

Neekološka
javna rasvjeta

Neekološka rasvjetna tijela dizajnirana su tako da svjetlost emitiraju u gotovo svim smjerovima, a iskoristivost emitirane svjetlosti za rasvjetljavanje željene površine (cesta, nogostupa i sl.) je svega 10-30%. To su sva ona rasvjetna tijela kod kojih je plexi/staklena kugla ili polukugla, “izbačena” van kućišta rasvjetnog tijela.
Ukoliko je neko rasvjetno tijelo postavljeno pod kutom većim od 5° (nepravilno) u odnosu naspram horizonta dolazi do isijavanja svjetlosti prema nebu. Time se ona nepotrebno rasipa, umjesto da se usmjeri samo na površinu koju treba rasvijetliti. Uporaba takvih rasvjetnih tijela je najčešće energetski izrazito neučinkovita, tj. štetno i bespotrebno se gubi 30-40% električne energije. Kvalitetna rasvijetljenost postiže se na način da se rasvjetna tijela postavljaju horizontalno s nagibom od ±5° i ona rasvjetljavaju samo ciljanu površinu, bez nepotrebnog emitiranja svjetlosti u stranu i prema nebu.

Ekološka
javna rasvjeta

Ekološka rasvjetna tijela su ona rasvjetna tijela koja zadovoljavaju slijedeća tri uvjeta:
1. smanjena potrošnja električne energije u usporedbi s klasičnim rasvjetnim tijelom i u skladu s tim smanjena emisija stakleničkih i drugih štetnih plinova u okoliš,
2. odgovarajući dizajn rasvjetnog tijela,
3. odgovarajuća montaža rasvjetnog tijela.
Ekološka rasvjetna tijela su potpuno zasjenjena (eng. full cutoff) te imaju mogućnost kontroliranja svjetlosne emisije i ne dozvoljavaju rasipanje svjetla u okoliš. Ovakva rasvjetna tijela s donje strane imaju ravno staklo, a jeftinije izvedbe su bez stakla.

ISTRAŽI SLJEDEĆE POGLAVLJE:

<-

RECIKLAŽNO DVORIŠTE

->

ŠTO JE TO

U današnje vrijeme ljudska potreba za mobilnošću generirala je nužnost kvalitetnog javnog osvjetljenja kako po danu putem prirodnih, tako i noću putem umjetnih izvora svjetlosti.
Kvalitetna javna rasvjeta noću omogućuje nam sigurno odvijanje prometa te nesmetano obavljanje najrazličitijih aktivnosti, okupljanja, bavljenje sportom, druženje i zabavu i sl. Vanjsku rasvjetu moguće je podijeliti na cestovnu rasvjetu (rasvjeta prometnica), urbanu rasvjetu (rasvjeta trgova i pješačkih zona) i reflektorsku rasvjetu (rasvjeta fasada i prestižnih objekata).

ŠTO JE TO

Sve prometnice i nogostupi grada ne zahtijevaju istu razinu rasvijetljenosti tijekom noći. Uvođenjem sustava regulacije rasvjete moguće je optimizirati javnu rasvjetu prema varijabilnim zahtjevima vremena i prostora. Tako je moguće u kasnim noćnim satima smanjiti razinu osvijetljenosti prometnica. Ovakva jednostavna dvostupanjska cestovna regulacija (tzv. polunoćni režim) omogućuje uštede od 20% energije. Korištenjem sofisticiranijih sustava regulacije kao što je mrežno tonfrekventno upravljanje rasvjetom uz korištenje elektronskih prigušnica na svjetiljkama, odnosno žaruljama, moguće je postići uštede u radu i do 50% (ovisno o potrebama).

ŠTO JE TO

Osnovna je funkcija cestovne rasvjete osiguranje minimalne propisane vrijednosti osvjetljenja prometnica, ravnomjerne rasvijetljenosti te smanjenje efekta bliještanja farova. Suvremena javna rasvjeta umanjuje utisak bliještanja farova za više stotina puta i osigurava 70% veću ravnomjernost rasvijetljenosti.

ŠTO JE TO

S obzirom na rastuće troškove električne energije, javna rasvjeta zauzima sve veći udio u troškovima gradova i općina. Pod troškovima javne rasvjete podrazumijevaju se troškovi izgradnje, upravljanja, održavanja i uređenja objekata te troškovi električne energije za rasvjetljavanje javnih površina i javnih cesta koje prolaze kroz naselje kao i nerazvrstanih cesta.

ŠTO JE TO

Tradicionalno su se u javnoj rasvjeti za rasvjetljavanje različitih građevina, kulturnih spomenika i sl. koristile natrijeve žarulje koje imaju loš faktor uzvrata boje. Takve žarulje isijavaju žutu boju svjetlosti koja umrtvljuje ambijent i uspavljuje ljude. Ukoliko neki prostor želimo oživjeti, suvremeno rješenje predstavljaju kvalitetni bijeli izvori svjetlosti efekta sličnog prirodnoj sunčevoj svjetlosti kao što su metalhalogene ili fluokompaktne žarulje te LED svjetlosne diode.

ŠTO JE TO

Svjetlosno zagađenje podrazumijeva svaku nekorisnu emisiju umjetne svjetlosti u prostor izvan zone koju je potrebno osvijetliti (ceste, ulice, trga, spomenika, reklame...). Uzrokovano je nepravilnom montažom i dizajnom rasvjetnih tijela, a rezultira zagađenjem neba i okoline viškom svjetlosti odnosno nestankom noći. Svjetlosno zagađenje moguće je izbjeći korištenjem ekoloških rasvjetnih tijela koja ne rasipaju svjetlost izvan prostora kojeg je potrebno osvijetliti.